WITAJ NA ZOLWIE.NET - FORUM MIŁOŚNIKÓW ZÓŁWI! PORTAL  ℵ   KONTAKT  ℵ   CHAT
PAMIETAJ
PRZYPOMNIJ

Poprzedni temat «» Następny temat
Podobne Tematy
kąpiele
roślinki - ciągły burdel w akwarium i zapychanie się filtra
Proszę o szybką odpowiedz. Ile czasu musi działać nowy fi...
Zakładanie pierwszego akwaterrarium dla żółwi
Pilne!! Początki zapalenia czy przewrażliwienie właściciela?

Przesunięty przez: kaczka
2010-03-06, 19:45
kąpiel
Autor Wiadomość
Kasia77 

Wysłany: 2009-02-28, 10:58   kąpiel

Żółwika córka dostała dwa miesiące temu. Z opisu wnioskuję, że to żółwik stepowy. Odkąd jest u nas nie był kąpany a czytałam, że to ważne. Boję się, że się odwodni, bo również nic nie pije. Proszę o podpowiedź czy go wykąpać i jak? Zółwik nie ma jeszcze lampek. Od kilku dni mieszka w dużym kartonie z taką wyściółką dla małych gadów. Terrarium mąż robi z płyt, ale póki co ma karton.

Azazella 

Wysłany: 2009-02-28, 11:21   

hej poczytaj troche artykulow ze strony glownej - jest tam sporo pozytecznych info.
Kapiel - woda ciepla ale nie za bardzo - tak jak wlozysz reke i ja chwile trzymasz to jest przyjemnie ciepla. Niski poziom - tak zeby zolw mogl bez problemu i bez zbytniego wysilku utrzymac gloowe nad woda. Kapiel np 30 min, wode wymieniaj jak ostygnie albo zolw sie zalatwi. Stepowe nie czesto pija, wiec sie nie przejmuj. I nie wpatruj sie w niego tylko daj mu tez troche prywatnosci ;)
Jako podloze zdecydowanie najlepsze a jednoczesnie za darmo to wy darn czy chocby ziemia.

Kasia77 

Wysłany: 2009-02-28, 11:28   

Dziękuję. Z tą darnią to trochę teraz będzie ciężko. wszystko zmarznięte, ale kupiłabym dziś ziemię no i jakieś kamienie chyba, bo pazurki ma dłuższe niż ja;) Martwi mnie brak tej lampki, czy po tej kąpieli nie będzie mu zimno czy cos.

Azazella 

Wysłany: 2009-02-28, 12:54   

lampka jest konieczna jak najszybciej. Jedz do castoramy, leroy czy cos i kup zwykla lampke biurkowa na klips i do tego zwykla zarowke lustrzanke - to nie jest droga sprawa a musi byc zalatwiona na samym poczatku.
Darn da sie wykopac choc jest nieco ciezko. Ale nie ma minusa ;)

witia 

Posiadane gatunki: Testudo hermanni - Żółw grecki
Posiadane gatunki inne: 2 x Testudo hermanni hermanni
Wysłany: 2009-03-01, 01:30   

... no i należy również pamiętać o prawidłowym żywieniu. Mam nadzieję, że wiesz jak karmić prawidłowo żółwika?! :D Na wszelki wypadek przypominam, że żółwiom nie powinno podawać się owoców (jak to często bywa) i większości warzyw (za wyjątkiem sałaty rzymskiej, rukoli, cykorii, roszpunki),a także między innymi jajek i sera białego. Żółwie stepowe, podobnie jak greckie odżywiają się zieleniną z łąki: babką, mleczem, rumiankiem itp.
Jeśli chodzi o wodę to z tego co wiem żółwie stepowe nie piją jej tak chętnie jak np. greckie. Możesz w sumie żółwia wykąpać, może jak raz napije się trochę podczas kąpieli.
...no i ta lampka, też ważna. Powinna ona (one) wytwarzać ciepło, światło i promienie UV A i B.

Poza tym dobrze byłoby (tak jak wspomniała Azazella) gdybyś trochę poczytała różnego rodzaju artykuły na temat prawidłowej hodowli żółwi lądowych. Częste zaglądanie na forum też się opłaca :lol:
Ostatnio zmieniony przez witia 2009-03-01, 12:59, w całości zmieniany 1 raz  

Kasia77 

Wysłany: 2009-03-01, 10:27   

Witam od kilku dni nic nie robię tylko czytam;) ale im więcej czytam tym bardziej czuje się zagubiona. Jedzonko chyba już ma dobre. Kupiłam mu taką mieszankę ziół dla królika z firmy Herbal Farm. Nie za bardzo to na razie je, ale nie dziwię się bo do tej pory przez 18 lat jadł jabłka i sałatę i Biorept. Jutro idziemy do lekarza, bo czuję, że może być chory (chociaż nie wygląda) bo mieszkał również na podłodze, także przez te dwa miesiące u nas, bo tak mi powiedziano. Dopiero jak zaczęłam czytać okazuje się, że wszystko źle.
Mąż zakupił wczoraj żarówki mam nadzieję, że dobre pisze tak: żarówka reflektorowa R50, 40W, 230V, E14, może ktoś podpowie czy taka jest ok.
Dziękuję za wszystkie rady i sugestie i proszę o kolejne:)
Pozdrawiam Kasia

witia 

Wysłany: 2009-03-01, 12:08   

Hej,

z tego co przed chwilką znalazłem w internecie na temat Twojej żarówki wynika, że wytwarza ona raczej tylko ciepło ok. 30° C i światło. 30° C są dla żółwia ok, ale nie zaszkodziłoby gdyby było więcej (tak na przyszłość :D ). Ta żarówka jest jednak dla żółwia nie wystarczająca ponieważ nie wytwarza ona promieni UVA i UVB. Promienie te są bardzo ważne, gdyż przyczyniają się między innymi do produkcji witaminy D3, która z kolei jest odpowiedzialna za budowę kości i pancerza. Żółwie, którym nie dostarcza się promieni UV mają z reguły zdeformowane, nierzadko miękkie pancerze, jak i krzywicę. Dlatego dobrze byłoby gdybyście wyposażyli terrarium w taką żarówkę.
Przy zakupie zwróćcie uwagę, aby na opakowaniu było rzeczywiście napisane UVA i UVB. Są bowiem żarówki, które wytwarzają tylko np. UVA, co jest zdecydowanie dla gada za mało. Czas naświetlania żarówką UV jest różny i zależy od rodzaju posiadanego promiennika. Ta informacja, jak i prawidłowy montaż tzn. odstęp od podłoża powinny być na wyposażeniu żarówki, którą można nabyć z reguły w lepszym sklepie zoologicznym.

Kasia77 

Wysłany: 2009-03-01, 15:09   

Hej
No tej drugiej jeszcze nie kupiliśmy. A zastanawiam się jak z tą żarówką UV w lecie? Bo ja już się cieszę, że żółwik latem będzie sporo baraszkował na działce więc słoneczka będzie chyba miał sporo. Czy właśnie latem też mu się ją zapala? Co do krzywicy wypowie sie jutro lekarz. Właśnie wydaje mi się, że ma trochę zdeformowany pancerz jak oglądam zdjęcia innych żółwików :( ale to też mam nadzieję, że oceni jutro weterynarz, tak samo jak gatunek i płeć:)

witia 

Wysłany: 2009-03-01, 15:38   

Jeżeli żółw będzie w lecie na wybiegu to jeszcze lepiej. Nie potrzebujesz wtedy tej żarówki, bo zastąpi ją naturalnie słońce. Nie ma nic lepszego niż natura :D
Żarówkę UV będziesz potrzebowała ewentualnie w zimie (jeżeli żółw nie pójdzie spać).

P.S. Ważne jest również aby pamiętać, że żółwie lądowe, a w szczególności stepowe lubią się podkopywać. Należy to wziąć pod uwagę przy budowie wybiegu, inaczej żółw może uciec.

Kasia77 

Wysłany: 2009-03-01, 20:07   

Właśnie czytałam o tym kopaniu:) A nasz żółwik bardzo chce wychodzić z kartonu dlatego chcemy mu to terrarium zrobić dość duże i głębokie, żeby miał sporo ziemi do kopania. Dziś zamontowałam mu lampkę i od razu się pod nią przeniósł:) Śpi teraz wyciągnięty pod nią, a wcześniej spał schowany cały. Spryskałam mu tą wyściółkę wodą bo suchą miał jak pieprz. Mam nadzieję, że będzie mu coraz lepiej.

witia 

Wysłany: 2009-03-01, 22:36   

Dobry początek :wink:

pitez 

Posiadane gatunki: Trachemys scripta elegans - Żółw czerwonolicy
Wysłany: 2009-03-01, 22:51   

Tak z ciekawości zapytam (bo sam mam czerwonolicego) żółwie lądowe lubią kąpiel, jak się zachowują w wodzie -to dla nich przyjemność, czy tylko konieczność ze względów higienicznych?
Pozdrawiam.

witia 

Wysłany: 2009-03-01, 23:11   

Hej,

ja swoich żółwi nie kąpie prawie nigdy. Jeżeli już to naprawdę bardzo rzadko i krótko bo jest to jakby nie było dla nich stresujące. Żółwie lądowe nie są dobrymi pływakami. Znam takie, które kąpią się chętnie i też takie, które próbują za wszelką cenę wyjść jak najszybciej z wody. Kąpiele najwyraźniej nie sprawiają im przyjemności. Wszystko jest kwestią gustu - podobnie jak u ludzi:-)
Jeżeli żółw jest odpowiednio żywiony i ma stały dostęp do wody to nie widzę potrzeby kąpania go. Ja najczęściej kąpie swoje żółwie na jesieni, zanim zapadną w sen zimowy (kąpiele pobudzają wypróżnianie się), jak i bezpośrednio po przebudzeniu. Tak poza tym kąpiele zalecane są również w przypadku odwodnienia organizmu.

pitez 

Posiadane gatunki: Trachemys scripta elegans - Żółw czerwonolicy
Wysłany: 2009-03-01, 23:26   

Dzięki za wyjaśnienie :wink:
Pozdrawiam.

Kasia77 

Wysłany: 2009-03-02, 09:58   

Witam
Jeżeli chodzi o lato na działce, to nie przewidywałam specjalnego wybiegu, raczej myślałam, że będzie sobie chodził luźno. Działka nie jest duża i chodziłby sobie pod naszym okiem:) na skalniaku miałby kamienie, a na trawie koniczynkę i różne inne ziele. No a na noc będzie wracał z nami do domu.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu